Edyta Górska – kompozytorką i librecistką! To Ona stworzyła wspaniałe warsztaty muzyczne podczas projektu „Don Kichot gra i śpiewa – warsztaty twórcze dla osób niepełnosprawnych, mieszkańców Tczewa i Gdańska” w terminie 08.07.2024 – 04.11.2024 r. Projekt dofinansowany przez Zarząd Województwa Pomorskiego ze środków PFRON. Beneficjenci pochodzili z Gdańska i Tczewa. Wspólnie dokonaliśmy nieprawdopodobnych rzeczy!
Izabela Moroz-Janiszewska poprowadziła warsztaty ceramiczne, a ich efektem były instrumenty orfa w niezwykłych kolorach i kształtach!
Gaya – Magdalena Bożek wprowadziła więcej ruchu w krew naszych uczestników i świat musicalu zaczął falować, powiewać i tańczyć…
Projekt „Don Kichot gra i śpiewa – warsztaty twórcze dla osób niepełnosprawnych, mieszkańców Tczewa i Gdańska”, realizowany przez Stowarzyszenie Aktywnych na pomoc w terminie 08.07 do 04.11.2024 r. posłużył podniesieniu poziomu aktywnego uczestnictwa niepełnosprawnych mieszkańców Pomorza w życiu kulturalnym i społecznym. Rezultaty projektu pozwalają docenić pracę zatrudnionych „aktywnych na pomoc” specjalistów, artystów i opiekunów. Finałowy efekt projektu i zrealizowany spektakl stał się możliwy, dzięki twórczości Edyty Górskiej, która stworzyła kompozycję i ostateczny kształt libretta, a w ramach muzykoterapii przeprowadziła
ponad 20 (3-godzinnych) spotkań z beneficjentami z Gdańska i Tczewa. Tak się złożyło, że grupy podzieliły się zdolnościami – grupa instrumentalna pracowała w Tczewie, wśród gdańszczan większość stanowili wokaliści. Zajęcia polegały na ćwiczeniu wspólnego i solowego wykonania utworu w formie warsztatów muzykoterapeutycznych, ćwiczeń gry na instrumentach, ćwiczeń i prób w ramach przygotowań do wystawienia musicalu (łącznie 62,5 godzin lekcyjnych). Program zapewnił beneficjentom ćwiczenia umuzykalniające oraz próby zespołowe i solowe. Nad koncepcją i układem scenariusza spektaklu pracował cały zaangażowany zespół, w tym celu prowadząca ma wprowadzić jedynie wskazówki dotyczące treści i układu utworów gotowych do zagrania i śpiewania, ale ostateczny charakter, wygląd i kolejność zależały od uczestników projektu. W ciągu warsztatów na największej sali w siedzibie Stowarzyszenia, a także w przestrzeni lokalu zaprzyjaźnionej organizacji w Tczewie grupa (łącznie 20 beneficjentów) korzystała z nauki gry na instrumentach perkusyjnych.
Jest to aktywność muzyczna, która wymaga od uczestnika koordynacji ruchowej i percepcji słuchowej, kształci koncentrację uwagi i współdziałania w grupie. Warsztaty poza tym, że stanowiły wyjątkową atrakcję i dobrą zabawę docelowo miały przygotować grupę do występu w roli orkiestry i wokalistów w ramach musicalu.
Uczestnicy warsztatów korzystali z instrumentów perkusyjnych dostępnych w wyposażeniu Stowarzyszenia, zwłaszcza tych wykonanych w ramach warsztatów rzeźbiarskich. Praca nad stworzeniem libretta polegała na czytaniu tekstów – fragmentów utworu Miguela Cervantesa, krótkiej wersji „Don Kichota” według Marcina Szancera, aby we właściwy i oryginalny sposób opracować sens i treść musicalu. Zajęcia w czytaniu i dyskusjach przeprowadziła Agata Kirol (20 godzin wolontariatu). W trakcie wspólnych spotkań zespołu z prowadzącymi ustalono podział obowiązków, skład orkiestry i obsadę aktorów-śpiewaków. Projekt zakładał powstanie instrumentów ceramicznych. Warsztaty z autorskim projektem poprowadziła rzeźbiarka Izabela
Moroz-Janiszewska. Warsztaty ceramiczne przeprowadzono w trakcie 10 spotkań po 3 godziny (łącznie 30 godzin), warsztaty plastyczne i przygotowanie oprawy scenograficzno-kostiumowej spektaklu liczyły 5 spotkań po 2 godziny (10 godzin). Powstało 20 instrumentów perkusyjnych, a także przepiękne, bardzo oryginalne kostiumy i elementy scenografii. Zajęcia ceramiczne zapewniły podopiecznym możliwość zaangażowania zmysłów dotyku, eksploatowania swojej wyobraźni i kształtowanie zmysłu estetycznego. Występ w musicalu
wiązał się z tańcem, do którego w ostatnim etapie projektu wybrani beneficjenci zostali przygotowani w ramach zajęć choreoterapeutycznych z Magdaleną Gayą Bożek (20 godzin). W ciągu pięciu dwugodzinnych spotkań uczestnicy wypracowali w sobie zdolność odbioru przygotowywanych utworów muzycznych poprzez ruch i taniec. Zajęcia choreoterapeutyczne przyniosły pozytywną wartość na rzecz poprawy samopoczucia i sprawności uczestników. Ogromne znaczenie miała wartość naddana całego procesu, obejmującego terapię ruchem, interpretacja dźwięków poprzez taniec, współpraca w przygotowywaniu ruchu scenicznego do tworzonego musicalu.
Rezultatem projektu „Don Kichot gra i śpiewa…” stał się udział 20 beneficjentów, 10 mieszkańców Tczewa i 10 mieszkańców Gdańska w niezwykłym kulturotwórczym, aktywizującym działaniu. W ramach działań zatrudniono 5 wolontariuszy, asystentów osób niepełnosprawnych oraz specjalisty.