Weekend w Poznaniu – wycieczka z dotacji Miasta Gdańska i środków PFRON

Wycieczka do Poznania zrealizowana w ramach projektu odbyła się w terminie 08.09-10.09.2023 r. Akurat w tym terminie zapanowała wybitnie afrykańska aura, wysokie temperatury i słońce, co stanowiło dla grupy przyjemność tuż przed jesienią. W wycieczce wzięła udział grupa 15 beneficjentów, dorosłych osób niepełnosprawnych w tym niewidomych ze schorzeniami sprzężonymi, a także z innymi dysfunkcjami. Wszyscy zostali wyposażeni w plan wycieczki, w listę niezbędnych bagaży i instrukcje dotyczące zasad wspólnej wycieczki, w identyfikatory. W ramach wsparcia, opieki nad grupą zatrudniono 5 wolontariuszy, wsparcia uczestnikom udzielał również koordynator projektu.
Do Poznania o godz. 11.50 grupa dojechała pociągiem z Gdańska Oliwy, gdzie była zbiórka. Do Hotelu Expolis Residence uczestnicy projektu zostali dowiezieni zamówionym na trzy dni busem. Po rozlokowaniu się w pokojach grupa wyposażona w niezbędnik dla Term została przewieziona na Stare Miasto do restauracji Czerwony Kapturek. Po obiedzie przed restauracją czekała już przewodniczka po mieście w stroju poznanianki z epoki średniowiecza. Szlak prowadził przez najważniejsze zabytki Poznania w centrum Starego Rynku oraz Katedrę z podziemiami na Ostrowiu Tumskim. Pogoda dopisała, uczestnicy mogli skorzystać podczas spaceru z prawdziwie letniej aury, powyżej 25 stopni Celsjusza. Po niezwykle udanej, ciekawej wycieczce czekały inne atrakcje. Z parkingu przy Ostrowie Tumskim grupa przejechała nad Jezioro Maltańskie do Term Maltańskich, gdzie wszyscy skorzystali z kąpieli w basenach wewnętrznych i zewnętrznych. Po kolacji z pizzą w roli głównej grupa udała się na nocleg. W sobotę po śniadaniu w godzinach 9.00 -16.00 odbyła się wycieczka autokarowa do Kórnika, Rogalina i Puszczykowa. Uczestnicy zwiedzili ze znakomitą narracją przewodnika niezwykle cenny Zamek w Kórniku, ocalały po wojnie wraz z wnętrzami, biblioteką i wyjątkowo wartościowym wystrojem. W Arboretum Kórnickim można było znaleźć mnóstwo niespotykanych nigdzie okazów dendrologicznych i roślinnych. W Parku Rogalińskim grupie udało się zobaczyć tysiącletnie dęby Rusa, Lecha i Czecha oraz objąć w kilkanaście osób pień Rusa, który najlepiej się zachował. W ramach wycieczki zwiedziliśmy Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, po kolekcji którego oprowadzał sam wnuk pisarza. Wszystkie egzotyczne eksponaty, przygotowane przestrzenie, m.in. model 1:1 legendarnego żaglowca Santa Maria czy piramida egipska stanowiły dla grupy ogromną atrakcję, ponieważ można było wejść na pokład, dotknąć, dokładnie pooglądać. Kolejnym punktem wycieczki był obiad w niecodziennej restauracji Lokomotywa w Puszczykowie na starej, zabytkowej, nie funkcjonującej już stacji kolejowej. Uczestnicy wycieczki mogli skosztować rumsztyka z cebulką, pyry z gzikiem i kruchych ciastek z dipami. Po powrocie do Poznania i odpoczynku w hotelowych pokojach, grupa udała się na spacer na przepyszne lody rzemieślnicze i pobliskiego Parku Wilsona, który zachwycał klasycystycznym układem wraz z zabytkowymi rzeźbami oraz zabytkową ogromną Palmiarnią, na pewno największą w Polsce. Po kolacji grupa udała się na nocleg.
W niedzielę, ostatniego dnia wycieczki, po spakowaniu bagaży do autokaru grupa udała się na Stary Rynek, gdzie każdy mógł zakupić do skosztowania rogale świętomarcińskie. O godzinie 11 rozpoczęły się warsztaty interaktywne w Muzeum Rogalowym, w ramach którym w bardzo oryginalny sposób można było nabyć wiedzy i umiejętności w sztuce wytwarzania rogali świętomarcińskich. Po dobrej i efektywnej twórczej zabawie cala grupa udała się na uroczysty, finalizujący pobyt w Poznaniu lunch w sali bankietowej restauracji Rynek 95. Następnie autokarem grupa dotarła na dworzec PKP w celu powrotu do Gdańska. Więcej na http://ruszamywpolske.blogspot.com/2023/09/celem-jest-dobra-jakosc-i-pozytywne.html